شهر کتاب در آتش و دود

شهر کتاب در آتش و دود 2560 1152 سازمان آتش‌نشانی شاهین‌شهربه گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری  شاهین شهر آتش سوزی در مورخ 01/02/1400 ساعت 16:47 مجموعه فروشگاه شهر کتاب واقع در خیابان رازی دچار آتش سوزی گردید .
سر آتش نشان دوم صادق امیر خانی فرمانده عملیات اعلام کرد:                     
به محض اعلام آتش سوزی سریعاً به محل اعزام و با زبانه های آتش و دود غلیظ که ازمجتمع  بیرون می زد روبرو شدیم که قبل از رسیدن آتش نشان همسایگان در حال تخلیه مجتمع بودند ، آتش نشانان بلافاصله پس از رسیدن در محل ضمن قطع برق و گاز با کشیدن لوله ، کانون ابتدایی آتش که در تراس طبقه دوم بود را مهار ، اطفاء و تهویه کامل مجتمع و مجموعه فروشگاه شهر کتاب  انجام وکلیه لوازم که احتمال دوباره مشتعل شدن داشت را به بیرون انتقال داده شد.
آتش یار اباذر فریدون پور  نیز در این رابطه گفت :
در این عملیات با توجه به حجم بالای آتش و دود بصورت همزمان از سه دستگاه اطفائیه سبک و سنگین با  تعداد 9 نفر آتش نشان با تجربه وکارایی از سرایت  حریق  به دیگر واحد های مجتمع جلوگیری گردید .خوشبختانه این حادثه مصدومی در بر نداشت و آتش نشانان پس از اطفاء کامل آتش با استفاده از رم فن ( رم فن ابزاری تخصصی جهت تخلیه سریع دود از محل می باشد ) دود محل تخلیه شد. با رعایت کلیه نکات ایمنی و ارائه توصیه های ایمنی به مالکین  تحویل داده شد. 
        
آتش پاد دوم مجتبی رستمی مدیر عامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی افزود:
در هنگام چنین حوادثی از شهروندان عزیز خواهشمندیم که مسیر را باز و آتش نشانان را با این ار مساعدت نمایند .
شهروندان عزیز حادثه هیچ گاه خبر نمی کند بهتر است جهت پیشگیری از خسارت های احتمالی  کلیه لوازم ساختمان ، مغازه ، کارگاه ، تعمیرگاه و … را حتما بیمه نمایید.
در مجتمع های تجاری بزرگ, احتمال وقوع آتش سوزی هست, لذا همواره می بایست سیستم های اطفاء حریق دستی و هوشمند در مجتمع های تجاری بررسی شود و صحت سلامت آنها به صورت روزانه و هفتگی تایید شود
داشتن کپسول آتش خاموش کننده  برای مغازه بسیار ضروری و لازم است به صورت مرتب کپسول خاموش کننده را بررسی و برای شارژ آن اقدام نمود.
از محل نگهداری کمک های اولیه و شماره های تماس های اضطراری اطلاع داشته باشید.
پس از خروج از مغازه کنتور برق را قطع نماید.
وسایل گاز سوز ( بخاری ، سماور ، گاز ) قبل از خروج از مغازه خاموش و دسته اصلی شیر گاز بسته شود .
لازم به ذکر است پس از بررسی و شواهد وقرائن موجود در صحنه حادثه توسط کارشناسان این سازمان کانون ابتدایی حریق توسط شئی خارجی در بالکن فروشگاه و با توجه به نزدیکی به موتور کولر گازی ( اسپیلت ) موجب انفجار و گسترش آتش گردیده است