هفتم اردیبهشت روز ملی ایمنی حمل و نقل گرامی باد

هفتم اردیبهشت روز ملی ایمنی حمل و نقل گرامی باد 150 150 سازمان آتش‌نشانی شاهین‌شهر
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش­ نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شاهین­ شهر، آتش­پاد دوم رستمی- مدیر عامل سازمان، روز ایمنی حمل و نقل عمومی را گرامی داشت و ایمنی حمل و نقل و کاهش تصادفات و سوانح جاده ­ای را دغدغه­ ای مهم اعلام نمود.
وی بر این مضمون افزود: درمارس 2010 سازمان ملل متحد سال ­های 2011 تا 2020 را دهه اقدام برای ارتقای ایمنی جاده‌ای با هدف تثبیت و سپس کاهش تلفات جاده‌ای اعلام کرده است و به این دلیل، روز هفتم اردیبهشت در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز ایمنی حمل و نقل نامگذاری شده است. سوانح ترافیکی از عوامل بسیار مهم مرگ و میر و صدمات شدید جانی و مالی بوده و آثار سنگین اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن جوامع بشری را به شدت مورد تهدید قرار داده است. شدت و تعداد این صدمات در کشورهای درحا ل توسعه در مقایسه با کشورهای توسعه یافته چندین مرتبه بالاتر است. در این میان، تصادفات جاده ­ای ضایعات سنگین­ تری از تصادفات ریلی و هوایی و دریایی را به خود اختصاص داده است. آمار مرگ و میر نشان می­ دهد که تصادفات جاده ­ای حتی در کشورهای توسعه یافته صنعتی در صدر علل مرگ و میر بوده و به خصوص در رده­ های سنی 20 تا 30 بیش از هر عامل دیگری باعث تلفات مردم می­ شود. عوامل بروز سوانح حمل و نقل را می ­توان به چهار عامل اصلی انسان، وسیله نقلیه، راه و عوامل طبیعی تقسیم­ بندی نمود.
تحقیقات اخیر در کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که هم اکنون 25 درصد یعنی یک چهارم از مرگ و میر های غیر طبیعی ناشی از تصادفات جاده­ ای است که در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار بالا است. علیرغم ارجاع امدادرسانی جاده ­ای در قانون به جمعیت محترم هلال احمر، آتش­ نشانان در عملیات نجات و تصادفات جاده ­ای نقش عمده ­ای دارند. دغدغه سازمان آتش­ نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شاهین­ شهر و آتش­ نشانان آن داشتن سفر برون شهری و درون شهری ایمن برای همه انسان ­ها بخصوص هموطنان گرامی است. ایمنی یکی از نیازهای بسیار مهم انسان­ ها است و ارتقای ایمنی راه‌ها و یکی از ضروریات به حساب می‌آید و می‌بایست هدایت تلاش­ ها و سرمایه‌ها به سمت نقاط حساس و حادثه­ خیز و اثرگذار در امر ایمنی جاده‌ها باشد. ارتقای فرهنگ رانندگی اصولی و قانونی نیز امر بسیار مهم در این زمینه است.نتایج تحقیقات پژوهشگران در کشورهای مختلف حاکی از آن است که سهم ایمنی جاده­ ها در کاهش تلفات انسانی به شکل چشمگیری از ایمنی خودروها نیز بیشتر است.
اینجانب و همکارانم در سازمان آتش­ نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شاهین­ شهر برای همه هموطنان عزیز، سفر ایمن و عاری از هر گونه خطر و حادثه آرزو می­ کنیم. به امید روزی که تلفات، سوانح و تصادفات جاده­ ای به حداقل ممکن برسد.