فاجعه ای به نام بلعیدن باتری توسط کودک!

زمانی که کودک باتری را می بلعد اگر تا چهار ساعت، کودک به مراکز درمانی منتقل نشود آسیب های جدی از جمله خوردگی و تخریب استخوان جمجمه و ابتلا به مننژیت، پارگی مری، پارگی تراشه و عفونت قفسه سینه به کودک وارد می کند. ترمیم مری و درمان آسیب های ناشی از بلع باتری نیازمند چندین نوبت عمل جراحی و نیازمند اقداماتی همچون برداشت کامل مری و بالاآوردن معده است و گاهی از اوقات کودک تا پایان عمر با این مشکل درگیر است.
کودکان زندگی ماشینی، در حالی که شاید غرق در تفریحات نوین و سرگرم کننده ایمن به نظر بیایند، ولی به همان اندازه هم خطرات آن ها را تعقیب می کنند. این باتری ها چند سالی است که به بلای جان خانواده ها تبدیل شده است. این باتری های مینیاتوری به دلیل این که اندازه بسیار کوچکی دارند، از کنجکاوی و عادات کودکان استفاده می کنند که آن ها را قربانی خود کنند؛ کودکانی که زیر پنج سال سن دارند و اغلب علاقه مند هستند همه چیز را تجربه کنند در این مورد بیشتر آسیب می بینند.
آن ها از روی کنجکاوی باتری را در دهان کرده و می بلعند یا این که باتری را با شکلات و مواد خوراکی اشتباه گرفته و آن را جویده یا قورت می دهند. این تجربه ممکن است با بلعیدن باتری یا فرو کردن آن در گوش یا بینی همراه باشد. باتری ها ممکن است حاوی دی اکسید منگنز، لیتیوم، اکسید نقره، اسید مرکوری یا روی باشند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، خاصیت مواد قلیایی موجود در آن ها شروع به واکنش شیمیایی می کند و در نتیجه تولید موادی می کنند که می تواند به مراتب بدتر از اسید باشد. باتری های ساعتی به دلیل مواد قلیایی بسیار بالا اگر پس از بلع در مری کودک باقی بماند، می تواند باعث سوراخ شدن آن و عوارض شدید گوارشی و حتی در یک بازه زمانی 4 تا 6 ساعته منجر به فوت کودک شود. اگر کودک باتری را در بینی خود فرو کرده باشد، باتری می تواند در عرض چند ساعت باعث نکروز مخاط بینی شود. که علت آن برقراری یک جریان الکتریکی مداوم است.